cv polska cv niemcy cv wielka brytania cv rosja cv francja

GoodCV.eu Blog – wskazówki jak prawidłowo napisać CV i list motywacyjny.

Doświadczenie w CV – jak poprawnie napisać

Jak powszechnie wiadomo w skomplikowanym procesie rekrutacji najistotniejszym elementem jest oczywiście selekcja życiorysów potencjalnych kandydatów. Jeżeli nasze CV zostanie prawidłowo napisane, będzie oryginalne, przejrzyste i ciekawe to możemy liczyć na przejście do kolejnego etapu rekrutacji, którym jest najczęściej rozmowa kwalifikacyjna.

Niewątpliwie dla pracodawcy jedną z najważniejszych części naszego Curriculum Vitae jest przebieg naszej dotychczasowej kariery zawodowej. Oczywiście najlepiej aby przebieg naszej kariery był jak najlepiej dostosowany do stanowiska na które aplikujemy. Jeżeli przykładowo aplikujemy na posadę księgowej to powinnyśmy przede wszystkim skupić się wyłącznie na doświadczeniach, które są związane z tą właśnie profesją. Jeżeli pracowaliśmy w innych zawodach to w naszym CV powinnyśmy wspomnieć tylko o tych, które są z księgowością związane. Bardzo dobrym uzupełnieniem rubryki doświadczenie zawodowe może okazać się również wypisanie odbytych kursów oraz szkoleń związanych z branżą na którą aplikujemy. Musimy pamiętać również, że zbyt duża ilość szczegółów może zniechęcić do przeczytania naszego dokumentu. Opisując swoje doświadczenie zawodowe powinnyśmy pamiętać o 5 podstawowych zasadach:


Co napisać w CV jeżeli nie mam jeszcze doświadczenia ?

Młodzi ludzie bardzo często zastanawiają się, jak napisać ciekawe CV, które jak najlepiej pokaże wszystkie ich mocne strony bez posiadania bogatego doświadczenia zawodowego. Jeżeli wciąż studiujesz, albo jesteś świeżo upieczonym absolwentem to w swoim CV nie umieścisz żadnej ścieżki kariery zawodowej. W takiej sytuacji musimy skupić się na tym, aby przekonać rekrutera, że za naszą aplikacją stoi osoba, którą warto zatrudnić pomimo braku doświadczenia zawodowego.

Przy braku doświadczenia zawodowego bardzo wiele zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób zorganizujesz przestrzeń w swoim Curriculum Vitae oraz na jaką formę aplikacji się zdecydujesz. Z pewnością każdy z Nas słyszał że najlepsze CV musi przedstawiać wszystkie dotychczasowe miejsca pracy, z szczegółowymi datami oraz opisem za co odpowiadaliśmy na danym stanowisku. W rzeczywistości tak naprawdę każde CV powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego kandydata na dane stanowisko. Między innymi dlatego właśnie powinnyśmy poważne zastanowić się czy gotowe wzory cv, które wykorzystał nasz kolega sprawdzi się i w naszym przypadku. W zależności od naszych indywidualnych potrzeb możemy zdecydować się na tradycyjne cv, chronologiczne cv lub coraz popularniejsze funkcjonalne cv. Można skorzystać również z mieszania kilku różnych wzorów cv.

Jeżeli nasze doświadczenie zawodowe kończy się na wakacyjnych pracach sezonowych, albo odbytych praktykach studenckich powinnyśmy pomyśleć przede wszystkim o takiej formie dokumentu, która skupi się głównie na wyeksponowaniu konkretnych kompetencji. Na samym początku powinnyśmy dokładnie przeanalizować wszystkie ogłoszenia na które chcemy złożyć swoją aplikację i jak najdokładniej dostosować ją do wymienionych oczekiwać pracodawcy oraz profilu stanowiska na które chcemy się dostać.